Diller

 | 

AnatoliaGöz

 |   
                                 

Kontakt Lensler

Gözün kırma kusurlarını düzeltmek için kornea ön yüzeyine takılan özel maddelerden üretilen merceklere genel olarak "kontakt lens" denilmektedir. Bu lensler kornea ön yüzeyine yerleştirilerek, gözün kırma kusurunu optik kırıcılıkları sayesinde düzelterek daha net görmeyi sağlar.

 

Günümüzde, dış görünüş ve gözlük takmanın verdiği rahatsızlık kontakt lens kullanımının başlıca nedenidir. Sportif faaliyetler, yoğun çalışma temposu veya gözlük kullanmak istemeyen kişiler kontakt lens kullanmayı tercih etmektedir.

 

Özellikle yüksek numaralı gözlük kullananlarda, iki göz arasında yüksek numara farkı olanlarda, düzensiz ve yüksek astigmatizması olan kişilerde kontakt lens takılması, kişilerin en iyi görme kalitesini elde edebilmesi için gereklidir. Sadece bu kişiler değil, gözlük kullanmak istemeyen ve göz yapıları uygun olan herkes kontakt lens kullanabilir.

Günümüzde kişilerin ihtiyaçları ve gelişen teknoloji sayesinde bir çok kontakt lens tipi kullanıma sunulmuştur. Bir çok isim ve şekil altında olmasına karşı kontakt lensler genel olarak 4 ana başlık altında incelenebilir;

-Yumuşak Kontakt Lensler

-Gaz geçirgen Lensler

-Sert Kontakt Lensler

-Özel üretilen Kontakt Lensler


KONTAKT LENS ÇEŞİTLERİ

Yumuşak KL
 : Miyopi ve hipermetropilerde kullanılır. Günlük, haftalık, aylık ( kullan-at), yıllık ( konvansiyonel) formları vardır.


Yarı-Sert KL : Miyopi, hipermetropi ve astigmatizmalarda kullanılır. Ömrü yaklaşık 3 yıldır.

Torik KL : Astigmatizmalarda kullanılır. Yumuşak KL grubundadır. Kullan at ve renkli formları vardır.

Kullan at KL : Miyopi ve Hipermetropilerde kullanılır. Yumuşak lenslerdir. Ömrü 1 günden 1 aya kadar değişebilir. Renkli formları vardır.

Renkli KL : Miyopi ve hipermetropilerde estetik + optik amaçlı, kırma kusuru olmayan gözlerde ise estetik amaçlı kullanılır. Yumuşak lenslerdir. Kullan at formu vardır.


KONTAKT LENSLERİNİZDE ARAMANIZ GEREKEN ÖZELLİKLER

Gözünüze uygun olmayan kontakt lens problem çıkaracaktır. Bu nedenle hangi tür kontakt lensler olursa olsun,sadece kozmetik amaçlı dahi olsa, mutlaka doktor muayenesinden sonra alınmalıdır. Muayene sırasında gözünüze en uygun çap ve radiusta kontakt lens çeşidi belirlenecek ve Kontakt lens Merkezimde daha önce Kontakt lens tecrübeniz yoksa deneme lensi takılarak gözünüzün kontakt lense gösterdiği reaksiyon değerlendirilecektir. Kontakt lens takip çıkarma size öğretildikten sonra lensiniz anında size teslim edilecek yanında lens kabı, solüsyonu ve kullanım kılavuzu da verilecektir.LENSLERİ SORUNSUZ KULLANABİLMEK İÇİN BİLGİLER

  • Lenslerinizi göz doktorunuzun önerdiği saatler süresince kullanın.
  • Gözlerinizde rahatlık hissetseniz dahi, maksimum kullanma süresini aşmayın.
  • Gözlerinizin düzenli olarak göz doktoru tarafından muayene edilmesini sağlayın.
  • Lenslerinizi her çıkarışta temizleyin, durulayın ve dezenfekte edin.
  • Aynı solüsyonu bir seferden fazla kullanmayın. Farklı lens bakım sistemlerini art arda bir arada uygulamayın veya lens bakım sisteminizi değiştirmeyin. Yalnızca göz doktorunuzun önerdiği sistemi uygulayın.
  • Lenslerinizi başkaları ile paylaşmayın.
  • Aeresol ve spreyleri kesinlikle lensleriniz ile temas ettirmeyin.
  • Göz kapaklarınızın iç kenar kısmına makyaj yapmayın ve göz doktorunuza önceden danışmadan damla veya göz ilaçları kullanmayın.
  • Solüsyon şişesinin ucuna parmağınızla veya lensinizle dokunmayın.
  • Gözleriniz rahatsız ise, lenslerinizi kullanmayın ve durum devam ediyorsa doktorunuza danışın.