Diller

 | 

AnatoliaGöz

 |   
                              

Kornea

 Kornea, gözün en önünde yer alan ve görme işlevinde büyük rolü olan gözün saydam tabakasıdır.Gözün bozuk olan korneasının (saydam tabaka) sağlam bir kornea ile değiştirilmesi işlemine '' KORNEA NAKLİ '' veya tıp dilinde '' KORNEA TRANSPLANTASYONU'' ya da ''KERATOPLASTİ'' adı verilir. Kornea Nakli (keratoplasti) ,gözün saydam tabakasının saydamlığının bozulduğu veya yok olduğu, ya da şeklinin bozulduğu hastalara yapılır.   

           

 

KORNEA (SAYDAM TABAKA) HANGİ DURUMLARDA BOZULUR ?

Kornea naklini gerektiren durumlar şunlardır :

 •  Kornea tabakasına ait yara, iltihapları (örneğin herpetik keratit, mikrobik keratit)  sonucu korneanın saydamlığının bozulması

•  Kornea tabakasının saydamlığının kendiliğinden bozulması ( kornea distrofisi denilen hastalıklar)

•  Kaza sonucu (kesici, delici cisimlerle veya kimyasal maddelerle) kornea tabakasının yaralanmasıyla saydamlığının bozulması

•  Daha önce geçirilen bir göz ameliyatından sonra (örneğin katarakt ameliyatı) kornea tabakasının su tutarak şişmesi sonucu, kornea ödemi adı verilen durumun ortaya çıkmasıyla kornea saydamlığının bozulması ve görmenin azalması

•  Kornea saydamlığının bozulmayıp kornea şeklinin ileri derecede bozularak korneanın deforme olması (örneğin keratokonus)

Eğer Kornea Nakli (keratoplasti) yapılan gözün kornea dışındaki tabakaları sağlam ise en iyi koşullarda görme düzeyi tam görmeye ulaşabilir. Katarakt hastalarında, Kornea Nakli (keratoplasti) ile aynı anda katarakt ameliyatı da yapılıp göz içi merceği yerleştirilebilir. Ancak gözün durumu o anda katarakt ameliyatı için uygun değilse önce Kornea Nakli (keratoplasti) yapılır. Daha sonra ikinci ameliyatla da katarakt alınır.

KORNEA NAKLİ AMELİYATI HANGİ AMAÇLARLA YAPILIR ?

Kornea Nakli (keratoplasti) ameliyatı değişik amaçlarla yapılabilir. En çok optik amaç, yani bozulmuş olan görmeyi düzeltmek söz konusudur. Burada, hastanın saydam tabakasının bozulması (bulanıklaşması, beyazlaşması veya şekil değiştirmesi) sonucu azalan görmesinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu durumda görmenin artması için gözün retinasının (sinir tabaka) sağlam olması şarttır. Ancak, bazen retina tabakası sağlam olmadığı halde görme yönünden bir kazanç sağlanamayacağı peşinen bilinerek sadece kozmetik amaçla da bu ameliyat yapılabilir. Yine benzer şekilde, kornea tabakasında kapanmayan yaralar veya delinme riski söz konusu ise tedavi amacıyla Kornea Nakli (keratoplasti) ameliyatı uygulanabilir.

 

KORNEA NAKLİ İÇİN GEREKLİ KORNEA ( SAYDAM TABAKA) NEREDEN ALINIR ?

Kornea Nakli (keratoplasti) için gerekli saydam tabaka ölen kişilerin gözlerinden sağlanmaktadır. Ancak her ölen kişinin korneası bu amaç için uygun olmamaktadır. Öncelikle ölen kişide herhangi bir göz rahatsızlığı bulunmamalı, göz ameliyatı geçirmemiş olmalı, kornea tabakası tamamen sağlam ve saydam olmalıdır. Ayrıca ölen kişide mikrobik, hastalıklar, kanser türü hastalıkların bulunmaması ve uzun süre komada kalmamış olması gerekmektedir.

 

KORNEA NAKLİ AMELİYATI NASIL YAPILIR ?

Gözü bir saat gibi düşünürsek, saatin camının (göz korneası) değiştirilmesi işlemi gibidir. Değiştirilen saydam kornea dokusu düğme biçiminde ölü gözü korneasından temin edilir. Bu kısmın büyüklüğü ancak bir mercimek tanesinin çapı kadardır.

Nakil işlemi, göz yapısının sağlam olduğu ancak kornea dokusunda bulanıklık, leke ve düzensizlik olan gözlere uygulanır. Korneadaki leke, estetik veya görmeyi sağlamak üzere optik amaçlı olarak ameliyatla saydam kornea ile değiştirilir. Korneanın inceldiği, düzensizleştiği, bombeliğinin bozulduğu hastalarda da Kornea Nakli (keratoplasti) yapılmaktadır. Ameliyatın faydalı olup olmayacağı göz doktorunun muayenesi sonucunda belirlenir. Ameliyat sonrası dikkatli takip ve bakım gereklidir. Aksi taktirde nakledilen kornea dokusu reddedilebilir.

Kornea nakil ameliyatı öncesi gözün görme potansiyeli değerlendirilir. Şaşılık, göz tembelliği, göz tansiyonu, retina ve göz sinir hastalıkları, iltihabi hastalıklar, göz yaşı hastalıkları, viral hastalıklar araştKornea Nakli (keratoplasti) ameliyatı hastanın yaşına, genel durumuna ve gözün özelliklerine göre lokal veya çoğunlukla genel anestezi ile yapılır. Önce hastanın problemli kornea tabakası özel aletlerle yuvarlak olarak çıkarılır. Aynı büyüklükte kesilen verici korneası mikroskop altında çok ince ipliklerle alıcı göze dikilerek yerleştirilir.

 

KORNEA NAKLİ AMELİYATI RİSKLİ BİR AMELİYAT MIDIR ?

Her ameliyatta olduğu gibi Kornea Nakli (keratoplasti) ameliyatında da kanama, mikrop kapma gibi genel bazı riskler söz konusudur. Bunun dışında, ameliyat sonrası dönemde oluşabilecek bu ameliyat için özel bazı problemler olabilir. Bunlardan en sık rastlanılanı, yüksek astigmatizmadır. Ayrıca, doku reddi de karşılaşılabilecek problemlerdendir.


KORNEA NAKLİ (KERATOPLASTİ) , GÖZ NAKLİ MİDİR ?

Kornea Nakli (keratoplasti) genelde halk arasında 'göz nakli ' olarak adlandırılır. Ancak, korneada göz tümden nakil edilmez. Gözün bozuk olan korneasının sağlam bir kornea ile değiştirilmesi işlemine '' Kornea Nakli (keratoplasti) ' veya tıp dilinde '' kornea transplantasyonu'' ya da ''keratoplasti'' adı verilir. Kornea Nakli (keratoplasti) ; gözün önünde ' kornea ' adı verilen bir saydam tabakanınnaklidir.


KORNEA NAKLİ (KERATOPLASTİ) HANGİ DURUMLARDA GEREKLİDİR ?

Kornea
tabakasına ait yara, iltihapları (örneğin herpetik keratit, mikrobik keratit) sonucu korneanın saydamlığının bozulması. Kornea tabakasının saydamlığının kendiliğinden bozulması ( kornea distrofisi denilen hastalıklar). Kaza sonucu , kornea tabakasının yaralanmasıyla saydamlığının bozulması. Daha önce geçirilen bir göz ameliyatından sonra (örneğin katarakt ameliyatı) kornea tabakasının su tutarak şişmesi sonucu, kornea ödemi adı verilen durumun ortaya çıkmasıyla kornea saydamlığının bozulması ve görmenin azalması. Kornea saydamlığının bozulmayıp, kornea şeklinin ileri derecede bozularak deforme olması (örneğin keratokonus).

Live Chat