Diller

 | 

AnatoliaGöz

 |   
                                 

Retina

 Retina göz küremizin içini kaplayan görmeyi sağlayan ışığa ve renge duyarlı hücrelerin bulunduğu göz tabakasıdır. Milyonlarca görme hücresinden çıkan sinir lifleri ,bir elektrik kablosu gibi birleşir,göz sinirini oluşturup beyne uzanır. 

Retina tabakası fotoğraf makinasının film tabakası gibidir burada görüntü oluşur sinir lifleri ile beyne iletilir.Bu nedenle retina hastalıkları "görme bozukluğu "belirtisi ile kendini gösterir.Bu ani ve yavaş görme azalması şeklinde olur.Bunun yanı sıra retina hastalıklarında ışık çakması ,göz önünde siyah cisimler uçması kalıcı veya kısa süreli görme alanı kayıpları meydana gelir.

Retina hastalıklarında ,küresi içinde bulunan göz içi sıvısı (vitreus) da çoğu zaman işin içine katılır.Bu nedenle ,özellikle retina hastalıklarının cerrahi tedavisi bu dokuyu da kapsar.  


En sık uğraştığımız retina hastalıkları;

Diabetik Retinopati

Şeker hastalığına bağlı göz dibinde gelişen, aslında bir damar hastalığı olan görme kaybıyla sonuçlanan durumdur.

Sarı Leke Hastalığı

Halk diline yerleşmiş "Yaşa Bağlı Makula’’ hastalığıdır. Bunda hasta merkezi görmesini kaybeder,okuma-yazma, para sayma gibi işlevleri yapamaz, ancak hastanın çevre görmesi korunur.

Diğer retina hastalıkları ise;

Retina içi ve retina altı kanamalar,retinaaltında bir sıvı çeşitli nedenlerle birikmesi, retina dekolmanı retinanın damarsal hastalıkları, doğumsal ve herediter hastalıklar ve retina
tümörleridir.

 Retina Hastalıklarında Tedavi

1-) Tıbbi

2-) Cerrahi veya Laser

3-) Güncel Tedavisi   şeklindedir.

 

Tüm bu tedavilerin başarısında erken teşhis çok önemlidir.
Son yıllarda görme noktasındaki (makula) ödem ve göz içi kanamaları (ki bunlar görme kaybının nedenleridir) Tedavisinde göz içine enjekte ettiğimiz (triamcinolone )ve (antiVEGF) ilaçlar ile tedavide bize çok yardımcı olmaktadır.Tedavi sonrası elde edilen görme başarısını arttırmaktadır.Tabii bu başarıda hastalığın erken dönemde yakalanması, tedaviye zamanında başlanmasının önemini tekrar vurgulamak yerinde olur.
Bu nedenle "Diabet "teşhisi konulan hastanın mutlaka bir göz hekiminin de takibine girmesi ,görme bozulduğu ,ışık çakması ve uçuşmalar gibi şikayetleri olan hastaların hiç vakit geçirmeden göz doktoruna müracaat etmeleri gerekir.

Retina Hastalıkları Teşhis ve Takibinde ;

Fundus Flöresein Angiografî (FFA),

Indocyanin Green Angiografî (ICG),

Optik Kohorens Tomografi (OCT),

GÖrme Alanı  gibi yardımcı testler kullanılır.


Fluoressein Anjiografi

Göz anjiografisi, göz dibi damarlarının, göz içi ve genel sistemik hastalıklardan ne derece etkilendiğini gösteren bir yöntemdir.Tıpkı kalp anjiografisinde olduğu gibi damardan renkli sıvı verilerek uygulanan tetkik toplam 10 dakika sürer.

Hastanın ön kol damarından fluoressein isimli renkli bir sıvı verilir. Kan dolaşımına karışan ilaç kısa bir süre  sonra göze ulaşır. Bundan sonra anjiografi cihazı adı verilen özel bir alet ile gözün fotoğrafları çekilir. Anjiografi ile diabete bağlı göz hasarı daha ayrıntılı olarak saptanır ve laser tedavisi anjiografi bulgularına göre planlanır.

Anjiyografi, basit, kısa zamanda uygulanan tanıda yardımcı bir yöntemdir. Doktorumuz, bu test ile gözünüzün kan dolaşımı ve özellikle retina olmak üzere gözün bazı dokularının yapısal değişiklikleri hakkında fikir edinir.

Retinanın damarını etkileyen hastalıklarda (damar tıkanıklıkları, şeker hastalığı gibi) ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunda membran tipini belirlemek amacıyla başta olmak üzere retinanın doğuştan gelen yapısal hastalıklarında ve tümörlerde de anjiografi uygulanabilir.

FUNDUS KAMERA VE FUNDUS FLÖRESSEIN ANJİOGRAFİ UYGULAMALARI

Gözün anjiyografik görüntülenmesi ite şeker hastalığı, hipertansiyon, gece körlüğü, göz tümörleri ve retinanın yapışa bozuklukları ortaya çıkanlabilmektedir. Bu cihazla elde edilen görüntüler Digital Imaging (BAS) sistemiyle arşivtenebilmekte ve anında fotoğraflanarak hastaya teslim edilebilmektedir.

Fundus Floreseın Anjiografinin yan etkisi var mı?

Damardan verilen ilacın, genelde çok ciddi bir yan etkisi yoktur.

Floresein enjeksiyonundan sonra cildiniz 24 saat boyunca sari renkte olacaktır.

Boya böbrekler yoluyla atıldığından, idrannız bu dönemde turuncu renk alabilir.

Enjeksiyon sırasında bazı hastalarda geçici bulanb meydana gelebilir, çoğunlukla bu durum saniyeler içinde geçer.

Boyanın enjeksiyon sırasında damar dışına sızması cildinizin o bölgesini geçici olarak sarıya boyanmasına neden olabilir.

Damlalar ile göz bebekleriniz büyütüldüğünden, yakın görmede bulanıklık beklenen bir durumdur. Dışarıya çıktığınızda güneş gözlüğüne ihtiyacınız olabilir.

Allerjik reaksiyonlar oldukça nadir olarak gelişir. Ciltte kaşıntı, kızanklık gibi semptomlar gelişebilir. Antihistamin enjeksiyonu ite kontrol altına alınabilen bir durumdur.

Anaflaksi gelişmesi çok nadir bir durumdur.