Diller

 | 

AnatoliaGöz

 |   
                                 

Göz Polikliniğimiz

ARGON LASER
Retina ve beslendiği damarlarda meydana gelen deformasyonların tedavisinde kullanılan bu laser türü, retina cerrahisinde yeni bir boyut kazandırmıştır. Geçmişte operasyon endikasyonu konan vakalar artık ameliyata gerek olmaksızın seanslar halinde uygulanan ARGON laser sayesinde hasarın boyutları büyümeden ve hastaya operasyon yapmadan çözülebilmektedir.

YAG LASER
Katarakt cerrahisi sonrası oluşan kesafetlerin giderilmesi veya bazı glokom hastalarının tedavisinde kullanılan bir lazer çeşididir.


BİLGİSAYARLI GÖRME ALANI 
Görme keskinliğimiz kadar görme açımızda oldukça önemlidir. Retina hastalıkları, glokom ve vücudun geneline ait hastalıkların etkili olduğu görme açısının daralması kişiler tarafından anlaşılması oldukça zordur. Özel teknik yöntem ve cihazlarla yapılan muayene ile görme alanı tespit edilerek takip altına alınır.

BİYOMETRİ

Gözün önden arkaya doğru bazı mesafelerinin ölçümüdür.

CAM STİMÜLATÖR EGSERSİZİ (Cambridge Stimulator)
Bu tedavi metodunda yüksek kontrastlı siyah ve beyaz bantların dönmesi ile oluşan uzaysal frekansların görme sistemini uyararak fonksiyonlarını kaybetmiş hücrelere tekrar fonksiyon kazandırdığı düşünülmektedir.


EXCIMER LAZER ‘ALLEGRETTO Q’ ( Wave Light )
Gözdeki kırma kusurlarının düzeltilmesi için kullanılan lazer çeşididir.

FFA (Fundus Fluorescein Anjiyografisi)
Gözün arka tabakasının durumunu gösteren görüntüleme yöntemidir. İlaçlı olarak yapılan bu işlemde farkı kimyasal bileşikler kullanılır. Amaç, retina damarlarının görüntülenmesini kolaylaştırmaktır.


ICG (Indocyanine Green Anjiyografisi)
Damardan verilen ilaçla hastalık bölgesinin görüntülenmesidir. Göz hastalıklarında kullanılan anjiografi FFA ve ICG teknikleridir.

IOL Master
Göz içine yerleştirilecek olan lensin gücü (dioptirisi) hesaplanır. Ameliyat sonrası sağlıklı görmenin sağlanması açısından çok önemlidir. Optik biometri göze dokunmadan yapılan bir ölçümdür ve uygulanımı hasta açısından çok kolaydır. Lokal anestezi yapılmaz ve bir hastadan diğerine enfeksiyon geçme riski yoktur.


Kornea  Topografisi (Topolyzer,Orbscan II)
Korneanın detaylı yapısı ile 3 boyutlu görüntülenmesiyle korneaya ait oldukça hassas bir tetkik yöntemidir. Özellikle excimer laser vakalarında yada kornea hasarına bağlı bazı hastalıklarda kornea yapısının takibi bakımından topografi önemli bir yöntem olarak kliniğimizde başarı ile uygulanmaktadır.


OCT (Optical Coherence Tomography)
Retina hastalıklarının teşhisinde kullanılan son derece gelişmiş bir görüntüleme yöntemidir. Oldukça modern bir tetkik yöntemi olan bu analizde retinanın tüm katmanları en ince detayına kadar görüntülenebilmektedir. Göze temas etmeden yapılan bu tetkik ünitesi Türkiye’de nadir merkezlerde bulunmaktadır.

OTOREFRAKTOMETRE
Gözdeki kırılma kusurunun tespiti için kullanılan bilgisayarlı cihaz. Halk arasında "bilgisayarlı göz muayenesi" olarak bilinir. Gözlük numaralarını tespit eder. 
Günümüzde gözlük numaraları, otorefraktometre denilen cihazlarla otomatik olarak ölçülebilmektedir. Ancak bu ölçümler hasta ile denemesi yapılmadan verilemez. Bu işlem için de otoforopter adı verilen cihazlar kullanılır. Bu cihazlar sayesinde numaralar hızla saptanır. Ölçümler iki aşamalı yapılmalıdır. Önce göze herhangi bir damla damlatılmaksızın numaralar ölçülür. Daha sonra sikloplejik dediğimiz, göz bebeğini büyüten ve lensin etrafındaki kasları gevşeten bir damla uygulanır ve etkisini göstermesi için yaklaşık 30 dakika beklenir. Bu sayede lensin numaralarının yanlış ölçülmesi önlenir.

PAKİMETRİ
Genellikle topografi ile birlikte uygulanan bu ölçüm yönteminde kornea kalınlığına ilişkin veriler elde edilmeye çalışılır. Kornea damla anestezisiyle uyuşturularak, basit bir prob yardımıyla değişik 5 ölçüm alınır ve ortalamasından genel bir kalınlık bilgisi alınır. Bu, kornea ölçümünün manuel yöntemidir. Kliniğimizde otomatik olarak kornea kalınlık ölçüm makineleri de mevcuttur.

PDT (Fotodinamik Tedavi)

Gözde meydana gelen deformasyonlara zaman zaman müdahale etmek gerekir. Argon lazerin kullanıldığı birimimizde göz dibi kanamaları ile retina yırtıkları tedavileri seanslar halinde ve kontrol edilerek hasar durdurulmaya çalışılır. Özellikle akut safhadaki vakaların tedavisinde oldukça başarılı olan bu tedavi yöntemi anjiografi destekli olarak yapılabilmektedir.

TONOMETRE
Tonometre göz tansiyonunun( göz içi basıncı) otomatik ölçümünü sağlayan cihazdır. Göze değmeden göz tansiyonunu ölçen bu cihaz, hızlı tansiyon ölçümü sağladığı için tercih edilmektedir. Cihaz ölçümü yaparken göze doğru hava üfler ve beraberinde bir ses çıkartır. Göze temas olmadığı için hastalar arasında enfeksiyon taşıma riski yoktur. Kornea merkezi aletin ucundan püskürtülen hava ile düzleştirilir ve yansıyan hava tekrar alet tarafından algılanarak mmHg cinsinden göziçi basıncı değeri elde edilir.

ULTRASON
Ses dalgaları kullanılarak vücut içindeki yapıların incelenmesidir.