Diller

 | 

AnatoliaGöz

 |   
                                 

Çocuğunuzu kış mevsimine hazırladınız mı?

Değerli anne ve babalar;

 

Kış mevsiminin gelmesiyle evlerde yiyecek giyecek barınma şartları düzenlenirken vücudumuzu da kış mevsimine hazırlamamaız gereği nedense gözden kaçar. Günümüzde yetişkinlerin bile etkilendiği olumsuz kış şartlarından, yaşam kaynağımız olan çocuklarımız daha çok zarar görür. Çevresel etkenlerin bu denli değiştiği doğal yaşamdan uzaklaştığımız metropol hayatında kış mevsiminin gereği gerek okul ve kreşlerde, ulaşım araçlarında hatta evlerde uzun süre kapalı ortamlarda kalınması en sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarır.


Çocuğumuz bir yandan büyüme ve gelişmesini devam ettirirken, bir yandan da bu şartların üstesinden gelme durumundadır. Yavrularımızın fizksel ve zihinsel sağlığının devamı için ilk basamak olarak bazı basit tanı yöntemleri ile kan değerlerinin ( demir depoları, vitamin ve mineral ) ihtiyaçlarının belirlenmesi, yine bazı basit enfeksiyon tarama testleri ile (strept-A, boğaz kültürü vs.) erken tanı ile enfeksiyonlarının üstesinden gelmek kolaylaşacaktır.


33 yıllık meslek yaşantım boyunca koruyucu hekimliğe gönül vermiş bir doktor olarak bu konunun önemini sizlerle paylaşmak istedim. Tüm aile ferdleri ile birlikte sağlıklı ve huzurlu bir kış geçirmeniz dileğiyle...